11.11.2017
Něco málo o úpravách fotografií

Zákazníkům nikdy nepředávám neupravené fotografie. Fotografuji do formátu RAW a poté projde každá má fotografie menší či větší úpravou v počítači. Bez jakýchkoliv úprav by to byl jen jakýsi polotovar. Fotograf  rozhoduje o  konečné podobě svých obrázků a každý  preferuje jiné úpravy. Je to jako když několik malířů maluje tu samou věc a výsledkem jsou naprosto rozdílné obrazy.

Obvykle upravuji jas, kontrast, sytost. Některé fotografie převádím do černobílé, některé trochu oříznu, orámuji… Nic nepřidávám a zásadně neměním, jen retušuji rušivé prvky.

Oblíbila jsem si i černobílé fotografie. Barevné fotografie jsou více informativní, když chcete vidět, jakou má kdo barvu očí, vlasů, oblečení… Kdežto černobílé dají více vyniknout obsahu fotografie, tvarům, křivkám, kontrastům i emocím. U některých fotografií vnímám barvy doslova jako rušivý prvek a teprve v černobílé podobě vynikne to, co chci zdůraznit. 

Na ukázku jsem zde vložila tři fotografie s různými úpravami,  kde vždy vlevo nahoře se nachází fotografie původní bez jakýchkoliv úprav.